Grand Prix San Marino (Gran Premio di San Marino) naziv je pozornice na svjetskom prvenstvu automobilskih utrka, klasi Formule 1. Kao što je poznato, od 1981. Italija je domaćin dvije Grand Prix na svom teritoriju. Ime jedne osobe posuđeno je od države koja je sa svih strana okružena područjem Italije, to je San Marino. Prva Grand Prix San Marino održana je kao utrka izvan utrke. To se dogodilo na Svjetskom prvenstvu 1979., tjedan dana nakon održavanja talijanskog Grand Prixa u Monzi.

Enzo i Dino Ferrari

Put za to bio je Imola, koja je sagrađena pedesetih godina. No, kako bi se provela "Formula 1", ruta Grand Prix San Marino je obnovljena, i to je učinjeno temeljito. Ta staza, koju su piloti voljeli, bila je u onom dijelu zemlje, koji je prekriven šumama. Ima veličanstvene zavoje, koji se dižu i padaju.

Test vještine jahača na ovoj stazi služio je kao skretanje "Tamburello". Zatim slijedi vrlo eksplozivan i spust nizbrdo, nazvan "Toza". Također, na sjeveru je čekala i vrlo teška okreta, dobio mu je ime "Rivazza". Tamo je 1994. godine Rubens Barrichello imao ozbiljnu nesreću.

Ovaj put su voljeli talijanski obožavatelji, au čast Ferrarija staza je uvijek ukrašena crvenim zastavama. Sada je dobio ime po Enzo i Dino Ferrari.

Imola je čvrsto uspostavila reputaciju staze koja donosi smrt. Bila je stroga za vozače i cijelo vrijeme ih je natjerala da kontroliraju potrošnju goriva koja je tijekom turbe bila osobito važna.

ТрассаАвтодром Энцо и Дино Феррари
Grozan 1994

Ipak, kada kažu "Imola", onda se najznačajniji događaji opoziva. I jedan od njih bio je "Vikend vikenda" iz 1994. Najstrašnija vijest utrke automobila Formule 1 na Grand Prixu San Marino obilježila je ove godine, kada se dogodila čitav niz tragičnih događaja, zahvaljujući kojoj je ova faza dobila svoje ime.

Sve je počelo u petak, tijekom treninga. Tada je automobil Rubensa Barrichella ušao u rubnik. Zatim je automobil, udarajući brazdama guma, okrenuo, a pilot iz jakog udarca onesvijestio se.

U subotu, tijekom kvalifikacijske utrke, Roland Ratzenberger iz Austrije naletio je na frontalni zid i zbog izgubljenog krila umro je na licu mjesta. Dogodilo se na prijelazu Villeneuvea.

Sljedeći dan obilježio je činjenica da je Ayrton Senna, koji je bio trostruki svjetski prvak, na prilično brzom krugu Tamburella izgubio kontrolu i srušio se u betonski zid. Umro je u bolnici, gdje je odveden helikopterom.

Grand Prix San Marino 2006

U 2006, F-1 auto utrke Grand Prix San Marino podvrgnut je velik broj promjena. Najznačajnija od njih bila je potpuno nova formula motora, budući da su tri litreni 10-cilindrični motori zamijenjeni 2,4-litrenim V8.

Iste je godine za vrijeme utrke ukinuta zabrana zamjene guma. To je učinjeno samo godinu dana nakon uvođenja ovog pravila. A format kvalifikacije promijenjen je u onu koja nam je danas poznata - na knockout sustav, koji se sastoji od tri sjednice.

Auto utrka na stazi u Imoli, koja tradicionalno nosi ime Grand Prix San Marino, otvorila je europski dio te sezone. Svi vozači utrke, koji su bili bezuspješni u prvim utrkama, nadali su se da će Grand Prix Formula 1 San Marino promijeniti rezultate prvenstva.

Ista je nada bila momčad Ferrari. I osvajanje na stazi, koja nosi ime Enzo i Dino Ferrari, bila je posebno čast za njih. Postati prvak bio je sve poželjniji jer je to bio posljednji Grand Prix u San Marinu.

I tada je Michael Schumacher osvojio 66. stup u svojoj karijeri, a ova figura ga je dovela do isključivog primata u povijesti. Dugo je to bio prvi veliki uspjeh Schumachera i Ferrarija.

Od 2007, prvenstvo u San marino zaustavio se zbog činjenice da je nazočnost ove faze bila niska, a konfiguracija trase gotovo nije dopustila da super-moderni trkaći automobili pretrpe.

U San Marinu, pored zabavnih programa, tu su i brojni zanimljivi muzeji: muzej vampira , Muzej znatiželje , Državni muzej , Muzej mučenja , Muzej oružja i mnoge druge. et al.